KN Górnik — informacje wprowadzające
Grupa o wspólnej pasji
Studenckie Koło Naukowe „Górnik”, w obecnej formie działa na Naszym Wydziale od 1998 roku, kiedy zostało reaktywowane
z inicjatywy ówczesnych młodych pracowników Wydziału: Macieja Madziarza i Elżbietę Liber, do których dołączyli wkrótce Katarzyna
i Paweł Zagożdżonowie. Inicjatorów ówczesnej reaktywacji działalności Koła i działających wspólnie z nimi studentów połączyła wspólna pasja – badanie i dokumentowanie pozostałości wielowiekowej działalności górniczej na terenie Sudetów i ich przedgórza, datowanej w dokumentach na połowę XIII w., lecz prawdopodobnie sięgającej epoki brązu.
Jedną z największych, organizowanych corocznie przez nasze Koło wydziałowych atrakcji były Rajdy Górnicze – prowadzące śladami historycznych ośrodków dolnośląskiego górnictwa. Cieszyły się one wielką popularnością nie tylko wśród członków Koła, lecz i studentów innych Wydziałów naszej Uczelni… bo atrakcji nigdy tam nie brakowało… Na szlaku wędrówek znalazły się praktycznie wszystkie najważniejsze ośrodki dawnej eksploatacji górniczej na terenie Dolnego Śląska - Złoty Stok, Miedzianka, Kowary, Czarnów, lecz gościliśmy rzecz jasna i w tak wyjątkowych miejscach jak Kopalnia Soli Wieliczka, czy Akademia Górnicza we Freibergu – będąca jedną
z najstarszych uczelni górniczych w Europie, gdzie zwiedziliśmy też zabytkową kopalnię rud srebra.
Członkowie Koła Naukowego aktywnie uczestniczyli w pracach naukowo-badawczych prowadzonych na naszym Wydziale – dawnej Górniczym, potem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, poprzez udział
w badaniach stanowisk dawnych robót górniczych prowadzonych przez opiekunów Koła, konferencjach krajowychi międzynarodowych, byli zaangażowani także w realizację rozmaitych projektów badawczych, m.in. dotyczącego społecznego odbioru sposobów zagospodarowywania zwałowiska KWB „Bełchatów” przez mieszkańców okolicznych miejscowości oraz „Radon in groundwaters of the Sudety Mountains” etap II „Lazne Libverda/Świeradów-Zdrój region in the Izerskie Range”, który był realizowanyw ramach umowy międzynarodowej pomiędzy Republiką Czeską a Polską.
Zwieńczeniem zaangażowania w projekty naukowo-badawcze były artykułyi opracowania naukowe: „Wyniki kartowania hydrogeologicznego oraz oznaczenia aktywności stężenia radonu (222Rn) w wodach podziemnych rejonu Świeradowa-Zdroju w Górach Izerskich”, „Relics of mining industry in Głuchołazy-Zlate Hory”.
Jednym z najważniejszych osiągnięć studentów działających w kole naukowym Górnik było zdobycie w 2003 r. przez reprezentowany przez nich Wydział Górniczy głównej nagrody Targów Edukacyjnych, ufundowanej przez patrona honorowego TARED’u - Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Barbarę Labudę (zdobyta wtedy statuetka nadal zdobi gabinet naszego Dziekana!).
Odwiedziliśmy też wiele czynnych kopalń, m.in. KS Kłodawa, KWB Bełchatów, KWB Turoszów, kopalnię cynku i ołowiu „Pomorzany”, jak również ZG Rudna, ZG Lubin czy ZG Polkowice- Sieroszowice. Uczestnictwo w Turnieju Wiedzy Górniczej organizowanym w ramach konferencji p.n.: Szkoła Eksploatacji Podziemnej pozwalało zrewidować swoją wiedzę górniczą – nierzadko z sukcesem.
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki studenci z Koła wraz
z opiekunami prowadzili warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu historii górnictwa („Praca średniowiecznego górnika”, „Płukanie złota”), w czasie których przebrani w rekonstrukcje strojów gwarków
z przełomu XV i XVI w. zapoznawali uczestników imprezy ze specyfiką pracy średniowiecznego górnika oraz z przeszkodami, jakie napotykał na co dzień.
Oprócz zagadnień historycznych zainteresowanym przedstawiali także problemy współczesnego górnictwa – „Nowoczesne maszyny górnicze”, „Stalowe olbrzymy w górnictwie – największe maszyny na świecie”.
W 2003 i 2004 roku zostały zorganizowane wyprawy naukowe nad Bajkał i w góry Ałtaj, na których adepci górnictwa mogli poszerzyć wiedzę z zakresu geologii
i górnictwa. W 2015 roku odbyła się „Ekspedycja 2015 Bałkany”. Studenci wynajętym busem przemierzyli Słowenię, Chorwację, Czarnogórę, Albanię, Grecję, Macedonię, Kosowo, Serbię i Węgry, odwiedzili m.in. albańskie kopalnie: podziemną „Munella”
(k. miejscowości Puka), odkrywkę węgla brunatnego „Rudnik Uglja”
w miejscowości Pljevlja z działającą elektrownią, a także odkrywkową kopalnię cynku i ołowiu „Gradir Montenegro” w Czarnogórze.
Niestety, w ostatnich latach w wyniku niekorzystnego zbiegu okoliczności, „ukoronowanego” w 2019 r. atakiem koronawirusa, działalność Koła wyhamowała…
Dlatego też, jak niemal ćwierć wieku temu, W 2021 r. nadszedł czas WIELKIEJ REAKTYWACJI STUDENCKIEGO KOŁA NAUKOWEGO GÓRNIK!!
